Sukshma Vyayama

Sukshma Vyayama je vzácný a silný jogínský systém cvičení, který pracuje na každé části lidského těla. Rozvíjí optimální fungování celého těla od hlavy po paty, každé kosti, kloubu, svalu a každého orgánu. Výsledky jsou evidentní již za měsíc pravidelného cvičení. Získáte mimořádnou úroveň zdraví a vitality, fyzickou zdatnost a duševní odolnost, krásné tělo uvnitř i navenek. Na lidském těle není místo, kterého by se Sukshma Vyayama nedotkla. Pozor, Sukshma je návyková.

Jedná se o ucelenou sérii jednoduchých cviků jdoucích postupně směrem od hlavy až k patám, které jsou provázeny dechem. Pohyby otevírají jednotlivé segmenty těla (hlava, krk, ramena, hrudník, paže, zápěstí, prsty u rukou, břicho, záda, pánev, nohy, kolena, kotníky, chodidla).

Na lidském těle není místo, kterého by se Sukshma Vyayama nedotkla.

Klasickou verzi Sukshma Vyayama praktikovali pokročilí jogíni z Himaláj, aby do těla navrátili život a vitalitu, poté co vyšli ze samádhi (meditace v hlubokém stavu, ve kterém někteří jogíni dokáží setrvat hodiny, dny nebo i měsíce najednou). Je nazývaná jógou nesmrtelnosti, protože naplňuje tělo životem, zpomaluje známky stárnutí a odstraňuje známky vyššího věku. Sukshma Vyayama pracuje na rozvinutí a vylepšení jemnohmotného těla, známého jako Sukshma Sharira, které tělu fyzickému dodává potřebnou životní energii. Techniky Sukshma Vyayama v těle probouzí spící univerzální životní energii Shakti a uvolňují cesty energetickými drahami pro její volné proudění. Verze Sukshma Vyayama, kterou budeme společně cvičit, je obohacena o techniky zaměřené na břicho, které jsou silně detoxikující, čistí, spalují tuky, rozpohybují lymfu, upravují metabolizmus, vylučování, posilují reprodukční systém. Celkově má pozitivní dopad mmj na nervový, hormonální systém a krev. Toto je podpořeno hudbou a rytmem. Pravidelné praktikování hmatatelně zlepší vaše zdraví, sílu vašich orgánů a systémů těla (hormonální, nervový, kardiovaskulární, trávicí, pohybový). Většina lekce Sukshma Vyayama probíhá ve stoje, ale je možné jednotlivé techniky podle potřeby modifikovat a praktikovat v sedě. Sukshma Vyayama je vhodná pro všechny. Začnete se ve svém těle cítit jako nikdy předtím! Vaše tělo bude krásné, zdravé, zářivé a dobře formované. Již během prvních pěti minut cvičení budete vnímat velký příliv uvolněné energie.


Některé z přínosů cvičení Sukshma Vyayama

  • Zlepšení funkce mozku (pevná vůle, koncentrace, paměť, inteligence)
  • Vyvážený endokrinní systém (hormonální rovnováha)
  • Revitalizovaný svalový a kosterní systém (vytrvalost, odolnost, držení těla, svalový tonus)
  • Snížené napětí krku a ramen
  • Zvýšený metabolismus pro podporu ideální tělesné hmotnosti
  • Vylepšená detoxikace zbavující se environmentálních a vnitřních toxinů
  • Trvalý tok energie po celý den
  • Harmonizované trávení a vylučování
  • Emoční stabilita, zvýšený pocit radosti
  • Vylepšený zrak

Více o Sukshma Vyayama se můžete dočíst na www.naam.cz nebo třeba zde na tomto videu.

Zde si můžete přečíst článek o Sukshma Vyayama napsaný pro Jóga dnes (listopad 2021)

Videa o cvičení Sukshma Vyayama

Krátké ukázky cviků