Jak spořit energii z odpadní vody

Teď trochu ekologie …naše rodinná firma se zabývá rekuperací odpadní vody. Princip je stejný jako u rekuperace vzduchu – od teplého odpadního média (v tomto případě voda) se odebere teplo (energie) a ta se použije na předehřátí studené vody, která je dál použita v provozu. Z doposud nevyužitého odpadu je možno zdarma získat velké množství energie a tím pádem i úspor. Rekuperace odpadní vody se využívá jak v průmyslových provozech (potravinářská, textilní výroba, lázně či wellness centra) tak i v domácnostech, kde nejvíce tepelné vody se spotřebovává při sprchování v koupenách (až 70% celkové spotřeby). Sem je určen Sprchový výměník NELA.

Pro sprchování běžně používáme vodu o teplotě 38-40°C. Z této teplé vody použijeme pro vlastní sprchování asi 5°C, což je necelých 10%. Do odpadu pak teče voda, která má jen o několik stupňů méně, tedy 34-36°C. Což znamená, že vyhazujeme celých 90% energie vynaložené na ohřev teplé vody! V případě zabudování sprchového výměníku Nela do odpadního systému je možno toto teplo zpětně využít. Teplá odtékající odpadní voda předehřeje studenou vodu o 12 – 14°C. Ve sprchové baterii se pak mísí takto předehřátá studená voda s horkou vodou.

Spotřeba horké vody tímto klesá až o 40%. Což v praxi znamená, že využíváme méně horké vody z boileru, a to je ona úspora, která se projeví v naší peněžence. Pokud si pořídíme ještě úspornou sprchovou hlavici, pak šetříme jak vodu tak i energii. Každý tak svým dílkem pomáháme snižovat dopad na životní prostředí, neboť přírodní zdroje nejsou neomezené. Planeta Země bez nás přežije, my bez ní ale ne.

Pro více informací navštivte naše stránky www.sakal-ovt.cz